Mehmet UZUNER KanalTürk’de NEŞTER Programına katıldı

Yapımcılar sözde bir Özel Dedektifi tutarak kurgu yapmışlar ve bakın Özel Dedektifi nasıl faka bastırdık, ava giden Özel Dedektifi avladık gibi anlamsız bir kurgu yapmışlar.

Kurguya baktımda şu duruma hiç değinmemişler ; adam onları kandırmamış dolandırmamış :) Bizim Korsan Dedektif diye tanımladığımız insanları kandıran dolandıran ve kendilerine Özel Dedektif diyen art niyetli şahıslara karşı toplumu uyarmak ve bilgilendirmek adına hiç değinmediler.

Program öncesi özellikle belirttik ülkemizde çeşitli illerde kurulmuş bulunan 4 tane Özel Dedektiflik Derneği vardır. Bu derneklerin temsilcileri ile bir program planlanırsa çok seslilik ve değişik fikirlerin bir araya geldiği bir tartışma programı olur diye. Ama Özel Dedektiflik sektöründe kendisine 3-5 medya haberi ve yurtdışında başkalarının parası ile şunu bunu yaptım diyen sözde Özel Dedektiflerle ve mesleğe ve sektöre zarar veren insanlarla bizi aynı kareye koymaya kalktılar.

Hep söylüyorum Türkiye’de Özel Dedektiflik’de dahil hiç bir meslek tek bir kişinin tekelinde olamaz. Yok oyle ben bu mesleğin Dekanıyım Profösörüyüm diye insanları kandırmaya çalışmak. Helede benim ayak izlerimi takip şunu yaptık bunu biz yaptık gibi yalan ifadelerle zeytinyağı gibi su yüzüne çıkmak..

Sonuç olarak programı izleyen herkes neyin ne olduğunu azda olsa anladı. Bu sorunlar böyle devam edecek malesef Özel Dedektiflik yasası çıkana kadar.

Bilmeyenler için tekrar belirtelim Ülkemizde Özel Dedektiflik yasası yok değil ! 1994 yılında bir yasa çıkarıldı ve TBMM’de kabul edildi. Ancak Cumhurbaşkanlığı makamı yasada bulduğu eksik ve yanlışlardan dolayı yasayı tekrar görüşülmek üzere TBMM’ne iade etti. Yani yasa var TBMM’nin tozlu raflarında eksikleri giderilsin tamamlansın diye yıllardır bekliyor…

Neşter programına hiç yakışmadı bence. Gerci onlarda çok şaşırdı neymiş bu böyle diye ama bilmeleri lazım burası Türkiye ve bu ülkede meyve veren ağaç taşlanır…